usalda end

TOREDA LAPSE KASVATAMINE

Meie eesmärk – saada küllalt heaks emaks või isaks. Me peame olema küllalt head, et teha seda,mis on vajalik, kuid mitte nii suurepärased, et võtame üle selle ruumi, kus meie lapsed peavad kasvama.

 

  • ARMASTA OMA LAPSI. (kui me teemegi kasvatuses vigu – ja me teeme neid – on need vähemalt tehtud kiindumusega)
  • TEADKE, KES ME OLEME. Lapsed vajavad tõelisi lapsevanemaid, mitte lapsikuid vanemaid. Eriti vajavad nad meie täiskasvanulikke omadusi: JÄRJEKINDLUST, TUGE, AUTORITEETI, HEAD ROLLIMUDELIT.
  • PÜSTITAGE LAPSE JAOKS EESMÄRGID. MÕISTLIKUD EESMÄRGID TULEB ÜHENDADA TÕELISE LAPSEGA, MITTE AGA MEIE OMA LÄBIKUKKUNUD PÜÜDLUSTEGA. Ära unusta – viimaks kasvavad meie lapsed suureks, nende töö on kasvada suureks. Meie asi on neid aidata, jälgides küpsevat täiskasvanut vähemalt ühe silmaga. Üks lapsevanemaks olemise probleeme on, et liiga palju kõigest sellest, mis meie lapsega aset leiab, juhtub nüüdsama, siinsamas, ja otsustada tuleb otsekohe. Kui meil ei ole lapse kasvatamisel eesmärki, on kõik meie reaktsioonid improviseeritud – me koostame stsenaariumi, mis muudaks selle meile hõlpsaks.
  • SÄILITAGE HUUMORIMEEL. Rohkem naeratamise ja vähem karjumises on lapsevanematel mitmeid olulisi hüvesid.
  • OLE LÄHEDUSES, AGA JÄTA RUUMI. Lapsed ei vaja täiskasvanud mängukaaslasi, kuid nad vajavad täiskasvanuid enese läheduses, kui mäng muutub liiga jõhkraks. Iseäranis ei taha lapsed kuulata täiskasvanute manitsussõnu, kuid nad vajavad meid kui rollimudelit ja kui kogemustega inimest tõelisest maailmast. 6-kuune võta sülle, kui ta nutab, aga 3-aastasel on ka olukordi, kus ta tuleb jätta omaette nutma; 6-aastasel peame aitama kokku panda nn. lennukimudelit aga ei tohiks aidata kingapaelu siduda; Suurepärane lapsevanem väikelapsele võib muutuda “käib kah” lapsevanemaks koolilapsele ja haletsusväärseks teismelisele – kui lapsevanem ei muutu, sest lapse vajadused ON MUUTUNUD.

 

MEIE LAPSED VAJAVAD PAINDLIKKUST JA JÄRJEKINDLUST .

 

  • ANNA NENDELE OMA AEG, MITTE OMA RAHAKOTT. Lapsed vajavad aega, palju aega, iseäranis varajases elueas. Aastate möödudes vajavd nad üha vähem meie aega, kuid hakkavad nõudma rohkem meie raha.
  • KUI LAPSED ON VÄIKESED, PEAKSIME KÄEKELLA RANDMELT MAHA VÕTMA NING ANDMA NENDELE KOGU MAAILMA AJA.
  • KUI LAPSED LÄHEVAD KOOLI, VÕIME KELLA TAGASI PANNA JA ANDA NEILE VEIDI VABADUST.

 

DR. SPOCK – LAPSEVANEM PEAB USALDAMA ISEEND!

Paul Kropp
Mina olen lapsevanem, sina ole laps
Odamees
1998