1.sõime Punatriinude lugemispesast :)

“Suve lõpus kuulutasid Eesti Lugemisühingu südid projektijuhid välja koguni 2 tegevust: lugemispesade konkurss (kontaktisik Kaja Kivisikk) ja lugemispesade pildistamine rahvusvahelise väljaande jaoks (kontaktisik Meeli Pandis). Mõlemale laekus palju toredaid lugemispesade teateid, kokku on meil üle poolesaja pesasõnumi nii lasteaedadest kui ka koolidest, mida võib julgelt eeskuju pakkuvana üle kogu Eesti ja ka laiemalt vahendada. Õige pea avaldame pesade pildigalerii ka lugemisühingu kodulehel ning saadame tagasikaja pesapunujatele. Aitäh kõigile, kes on oma laste eest hoolt kandnud ning mõnusa ja vaimurikka pesa loonud!!!” /Mare Müürsepp

Lugemisühingu päkapikud koostöös Koolibriga pidasid osalejaid meeles kahe vahva raamatuga: M.Saksatamme “Tere-tere, täheloomad!” ja D. Litchfieldi “Karu ja klaver”.

Oleme leidnud suurepärase viisi just äsja lasteaeda tulnud lastega omavahelise sooja ja sõbraliku kontakti loomiseks raamatute ettelugemise teel. Midagi turvalisemat, kui õpetaja kõrval või kaisus pehmel diivanil koos raamatute vaatamisest, annab leida, et lastel tekiks turvaline tunne temale uute täiskasvanutega koos olemiseks. Paeluv tekst ja õigesti valitud hääletoon vaid toetab seda mõnusat koosolemist. Nii vahva on vaadata eemalt, kui lapsed iseseisvalt võtavad raamatu lahti ja hakkavad omaette lalisema nähtu põhjal. Nii loome lastele tingimused väga tähtsa oskuse – lugemisoskuse õppimiseks. Lugude kaudu omandavad lapsed ka väärtuslikke suhtlemisoskusi nagu näiteks viisakus ja abivalmidus. Kui ettelugemist teha üldjuhul samas kohas ja väljakujunenud rituaaliga, siis hakkab lastel kinnistuma kuulamis- ja keskendumisoskus. Lapsed tajuvad üsna pea, et see aeg on nii alguse, kui lõpuga, mille sisuks on midagi imelist.

Oma rühma aasta tegevuskavasse oleme planeerinud iga kuu kohta ühe muinasjutu või muu kõne arengule kaasa aitava raamatu ettelugemise. Loetud kirjanduspala saab siduda ka muude õppe- ja kasvatustöö planeeritud tegevustega, vastavalt kuu teemale.

Rõõmustame, et oleme loonud pesa, kus raamatutega sõprust luua ja ka niisama end hästi tunda!

Õpetaja Heldin Punga, assistent Sirje Kepp