Mihklipäeva vana aja laat – 29.09

Hõbetriinude laadalugu Põlva Lepatriinu lasteaias.

Lepatriinu lasteaia „hoovilusti” sari jätkus 29. septembril mihklipäeva laadaga. Austav ülesanne seda korraldada on olnud aastaid Lepatriinu lõpurühmal. Sel aastal siis kahekümnel Hõbetriinul ja kolmel rühma töötajal.

Algust sai tehtud paar nädalat varem kauplemist õpetava laadalaulu õppimisega ja kokkuleppega, et meil tuleb vana aja laat. Käsitööna valminud kauba müüjateks olgu memmedeks-taatideks maskeerunud lapsed.

Kõik läks nagu mõeldud oli. Laada rongkäiku ilmestasid laste värvitud laadale kutsumise loosung ja rasket laadakaupa käruga vedav oinas. Talle järgnesid karmoškat mängiv laadakaru, korda valvav politseinik ja pearättide, kaabude ja kübaratega müüjarahvas.

Laadalaul esitatud, algas kauba väljapanek ja kauplemine. Tantsusammule meelitasid laadalisi Kukerpillid muusika-Mare kohaletoimetatud „lustikastist”.  Esimesed tiirud müügilettide vahel tehti uudistava pilguga – mida osta? Tasapisi võeti ostutuurid üles ja äri läks käima täie hooga. Osteti lilli, pulgakomme, sõõrikuid, muffineid, jõhvikaid, müslit, kooke, küpsiseid, hoidiseid, leiba, vahvleid ja muud käsitöökraami. Kätt võis proovida ka õnneloosis. Ostsid nii väikesed kui suured lepatriinukad. Kui ostjate hulk hõrenema hakkas, läks lahti müüjate omavaheline ostu-müügi ralli. Laada lõpuks naeratasid vastu müüjate õnnelikud näod ja tühjad laadaletid. Järgnes kõige magusam osa – laadakraami maitsmine.

Laat oli lühike, aga lööv. Kinnitust sai järjekordselt tõdemus, et ühistegemine laulu, lusti ja liikumisega liidab nii väikeseid kui suuri lepatriinukaid.

Suured tänud kõikidele, kes aitasid kaasa laada õnnestumisele. Eraldi tänud lastevanematele – nii südamega valmistatud müügikraami ei osanud ette kujutadagi!

Aitäh, ilmataat – sa ei vedanud meid alt.

Hõbetriinude rühma õpetajad Inge Klade, Svetlana Roht ja õpetaja abi Merike Sasi

Laadalugu Lepatriinus