laks või peksmine

VIIS MÕISTLIKKU TEED, KUIDAS HOIDA DISTSIPLIINI ILMA LAKSU ANDMATA 1. Diskussioon – Hea küll, räägime sellest….. 2. Aeg maha – Mine istu viieks minutiks…. 3. Võimu rakendamine – Reegel on………..- niisiis lõpeta! 4. Ilmne vanemlik rahulolematus – Palun, ära pritsi veega + suur kulmukortsutus. 5. Trahvid – See maksab sulle 25 senti või ühe nõudepesukorra, laps (?)

 

LAKS VÕI PEKSMINE?! 1. Laks on kiire lahtise käe löök vastu lapse tagumikku. Väikelaste puhul, kes ei suuda mõista, mis toimub, on laks tegelikult kasutu, samuti ei ole laks soovitatav üle üheksa-aastaste laste puhul, mil lapsevanem peaks olema võimeline kasutama teisi karistusviise asja tähtsuse rõhutamiseks. 2. Laksu peaks andma vaid ühe korra, kõige rohkem kaks korda. See peab järgnema viivitamatult pärast tegu, mis põhjustas lapsevanema enesest väljamineku. Laksu ei kasutata mitte kunagi igapäevase distsiplineerimise vahendina. 3. Laks tekitab natuke valu – sageli mõlemale , nii lapsele kui ka lapsevanemale- kuid mitte kunagi ei tohi laks põhjustada lapsele pikemaajalist füüsilist kahjustust. 4. Laksu mõju ei ole seoses mitte selle poolt tekitatava valuga, vaid selle emotsionaalse ja moraalse viisiga, kuidas seda rakendatakse. Reaalne laks on seega rohkem sümboolne kui füüsiline. 5. Lapsevanemad, kes löövad last kinnise käe või rusikaga, või vanemad, kes ründavad lapsi joonlaudade, kaigaste või teiste vahenditega, või vanemad, kes arvavad, et laksu peab andma regulaarselt, olenemata süüteo iseloomust, vajavad tõsist kasvatusalast ümberõpet.

 

NELI ASJAKOHAST LAKSU.. 1. KUI LAPS ON TEGEMAS MIDAGI NII KIIRESTI JA NII OHTLIKKU, ET SEE TOOB KAASA ELUOHTLIKU KAHJUSTUSE VÕI VIGASTUSE (ENNE KUI SÕIDUTEELE JOOKSEB, LAHTISE AKNA PEALE RONINUD……?)

 

2. KUI LAPS ON VALMIS LÖÖMA OMA VANEMAT VÕI ÕDE-VENDA MINGI ASJAGA, MIS VÕIB PÕHJUSTADA TÕSIST VALU VÕI JÄÄVAT KEHALIST KAHJUSTUST.

 

3. KUI LAPS EIRAB MIS TAHES SOTSIAALSE KÄITUMISE TAVAREEGLEID JA TEEB MIDAGI NII HÄBISTAVAT, ET HÄBISTAB ENNAST JA OMA VANEMAID KOGU ÜLEJÄÄNUD ELUKS (?)

 

4. Kui laps rikub niivõrd perekonna korda, et kogu kodu struktuur ähvardab tema kuuletamatusest laguneda. (roppusega Sinule,..)

 

Paul Kropp Mina olen lapsevanem, sina ole laps

 

Odamees 1998